Може ли чугунен тиган да ръждясва? Чугуненият тиган е краля на кухнята. Той пържи, задушава и пече напълно различни продукти. Всяко ястие става нежно и буквално се топи в устата. Тиганът е подходящ за празнични и ежедневни лакомства. За месо, изпържено до хрупкава коричка, както и за диетични ястия, задушени в собствен сок. Може да приготвя обяди и вечери за възрастни и деца. Съдовете се славят със своята издръжливост, но един страх често спира домакините да ги купуват. Чугуненият тиган ръждясва. Как да се справите с това с импровизирани средства, прочетете статията.
Съставът и свойствата на чугуна
Материалът е сплав от желязо и въглерод. Последният е не по-малко от 2,14%. Това е въглеродът, който дава на чугуна свойството, за което е толкова ценен в кухнята – висока твърдост. Чугунените съдове са кухненски съдове, които се наследяват, защото издържат дълго. В допълнение, металът има отлична устойчивост на топлина. И на откритият огън издържа и на топлината на пещта, защото точката му на топене е около 1200 градуса. При загряване изстива продължително и задушава ястието до готовност. Ето защо храната от чугун с право се счита за най-богатата и вкусна.
От какво се правят чугунени тигани
1. Обикновен чугун. Традиционен твърд метал. Оценен е и от нашите баби. Стабилен, надежден, издръжлив. Чугуненият тиган без покритие се нуждае от специална подготовка. Калцинира се и се обработва с масло, за да не залепнат продуктите. Същият слой предпазва чугуна от ръжда.
2. Лек чугун. Основното предимство е ниското тегло. Лекият чугунен тиган е с 50% по-лек от традиционния. Тялото му е по-тънко, въпреки че притежава всички предимства на материала. Такива съдове са фабрично защитени с незалепващ слой. Вашата задача е да се грижите правилно за него и да не го повредите. Чугунът с покритие не изисква отгряване и не е склонен към корозия.
3. Емайлиран чугун. Лесно се разпознава по лъскавата, подобна на стъкло повърхност. Той е прозрачен и цветен. Този емайл е стъклокерамичен слой, който издържа на нагряване до 300 градуса. Чугуненият емайлиран тиган е красив съд, в който можете да готвите както на котлона, така и във фурната. Преди употреба се загрява и се намазва с масло отвътре. Емайлът перфектно понася редовен контакт с вода и не ръждясва.
4. Чугун с незалепващо покритие. Популярен днес материал. Защитен е и с фабричен защитен слой. Най-безопасната защита е направена на базата на керамика и естествен камък. За разлика от предишните опции, чугуненият тиган с незалепващо покритие е готов за употреба веднага след покупката. Защитният слой предпазва храната от загаряне, а тялото на тигана от директен контакт с вода. В резултат на това съдовете не ръждясват.