Психолози, психотерапевти и психиатри: каква е разликата и към кого да се свържете? Много хора се чувстват объркани, без да знаят към кого да се обърнат. Нека бъдем ясни: Психологът е специалист, който работи със здрави хора, които имат проблеми. Обикновено той има хуманитарно или медицинско образование и няма право да предписва лекарства и да предписва курс на лечение.
Психиатърът е специалист, който работи с хора с психични разстройства. Той има право да назначи лечение, преглед и т.н.
Психотерапевтът може да бъде както психолог, така и лекар. Ако говорим за психотерапевт, това е специалист, който работи с неврози (т.нар. „гранични“ състояния, емоционални разстройства, но без психични разстройства). Той има право да предписва лечение и провежда психотерапия (общуване с клиента, използване на различни психологически техники).
10 причини да се свържете с нас
Психолог-консултант е специалист работещ с неврози, който няма право да използва лекарства, но има право да провежда психотерапия и да прилага различни психологически техники. Психологът може да стане психотерапевт, ако получи подходящо практическо образование, което му позволява да провежда психотерапия. Тя може да бъде: гещалт терапия, когнитивно-поведенческа терапия, телесно ориентирана психотерапия и т.н. Кой може да се нуждае от психотерапия или консултация с психотерапевт? При психотерапевт за консултация обикновено идват хора, които страдат от тревожност, пристъпи на паника, депресия, различни фобии или страхове. Също така, услугите на психотерапевт ще са необходими за хора, страдащи от психосоматични разстройства (синдром на раздразнените черва, главоболие, гадене и повръщане поради нервност и др.). Ако е необходимо, такъв специалист трябва да работи в тандем с психиатър, за да може да допълни курса на психотерапия с лекарства, ако е необходимо. Понякога двойки, които се нуждаят от помощ, се обръщат към семеен терапевт. Случва се един от членовете на семейството да страда от горните проблеми и това се отразява на семейния живот и на двамата партньори. Свързва се с детски психотерапевт, ако се наблюдават проблеми при дете или юноша. Колко струва помощта на психотерапевт в България? Цените за срещи при различни специалисти могат да варират в зависимост от опита, образованието на специалиста и използваните от него техники.
Как да разберете дали психотерапевтът е подходящ за вас?
При избора на психотерапевт препоръчваме да се обърне внимание на следните параметри:
– трудов стаж и образование на специалист (ако не е посочено, не се колебайте да попитате);
– както и колко лесно успявате да намерите общ език и дали имате доверие в този човек. Ще бъде чудесно, ако някой от вашите познати ви препоръча този специалист. Въпреки че разбираме, че не винаги е удобно да питате приятелите си: „Имате ли контакти с добър психотерапевт във Варна?“. Дори и да не знаете нищо за психотерапевт, още веднъж ви препоръчваме да не се срамувате, а да задавате всичките си въпроси на етапа на телефонен разговор. Има ли онлайн консултиране с психолог чрез Skype? Да, Skype е възможен и това е един от приоритетите в нашата работа.