Можете да започнете да изучавате умствена аритметика на всяка възраст. Учените обаче са установили, че най-активното развитие на мозъка при хората настъпва от 4 до 12 (по-рядко до 16) години. И точно през този период трябва да се положат основни умения, като изучаване на чужди езици, развиване на музикални и танцови способности, обучение на броене, писане и четене. Придобитите през това време знания стават фундаментални и по-късно улесняват допълването, развитието и дори възстановяването на загубени умения.
Постигане на цели и получаване на резултати
Основната задача на умствената аритметика е да преподава бързо устно броене, при което детето може да добавя десетцифрени числа едно към друго в рамките на много кратък интервал от време (по-малко от минута). Това обаче са далеч от всички възможности на менар. С помощта на тази техника концентрацията на вниманието при децата се увеличава значително, развива се фотографска памет, въображение, логика и слух. Детето може да прави няколко неща едновременно, като лесно решава творчески и аналитични проблеми. Всичко това му дава самочувствие и му позволява да се изразява перфектно в училище, а след това и в студентския живот.
Няколко думи за учителите по ментална математика
Говорейки за съвременната умствена аритметика, специално внимание трябва да се обърне на учителите. По правило учителят по менара е човек, който има зад гърба си не само педагогическо образование, но и диплома на психолог. Има специални центрове, които обучават специалисти в тази област. Задължителен етап от обучението в такива образователни институции е практиката и редовното посещение на опреснителни курсове, обучения, семинари и др. Това позволява не само завършващите специалисти на високо ниво, но и постоянно да ги поддържат в добра форма, без да пропускат нови тенденции методология. Също така, чрез наличието на диплома, броя на сертификатите от различни обучения и благодарността, родителите винаги могат да оценят степента на квалификация на конкретен учител.