
Да свириш любимите си мелодии, да учиш песни от филми, да забавляваш приятели на партита и дори просто да помагаш на детето си да учи музика са някои от причините да се научиш сам да свириш на пиано. Освен това сега има цифрови инструменти, които не заемат място, имат изходи за слушалки и ви позволяват да свирите без неканени слушатели.
Да се научиш да свириш на пиано не е толкова трудно, колкото изглежда, но не е и толкова лесно. Не можете без няколко експертни съвета. Ето защо има много уроци, видео уроци и други помощници. Но каквато и програма да изберете, важно е да знаете и спазвате няколко правила.
Правило номер 1. Първо теория, после практика.
1. Музикална нотация. Това включва отбелязване на ноти, продължителност, темпа и т.н.
2. Ритъм и темпо. Музиката не е просто набор от звуци, това е и редът, в който се изпълняват. Всяка мелодия се подчинява на някакъв ритъм.
3. Хармония. Това са законите за комбиниране на звуци един с друг по такъв начин, че да се получи красиво и приятно за слуха. Тук ще научите различни клавиши, интервали и гами, законите за изграждане на акорди , комбинации от тези акорди и др. Това ще ви помогне да разберете как самостоятелно да изберете акомпанимент за мелодия, да създадете аранжимент, да вземете мелодия на ухо и т.н.
Правило номер 2. Трябва да има много практика!
1. Научете мелодии от ноти. След като овладеете музикалната нотация, изтеглете нотите на любимите си мелодии от интернет – и ги научете.
2. Свири с оркестър. Много цифрови пиана имат тази функция: записва се оркестров акомпанимент на определени мелодии. Можете да научите тези мелодии и да ги свирите с оркестър, за да развиете темп, ритъм и способност да свирите в група.
Играйте гама всеки ден! Това е страхотно упражнение за трениране на пръстите и запомняне на клавиши!
Правило номер 3. Вдъхновете себе си!
Източник: muzikalen.bg