
Детето най-охотно и най-успешно се развива с помощта на играта. Ето защо е важно да изберете правилните образователни играчки – от тях пряко зависят основните умения, които детето придобива през първите 5 години от живота си. Ние ще ви помогнем с избора на образователни играчки за целия този важен период, който включва два важни етапа – от раждането до 2 години и от 2 до 5 години.
Образователни играчки за дете до 2 години
Нека започнем с най-ранната и важна възраст за всяко дете – до 2 години. През този период способността на детето да възприема света и да взаимодейства с него все още е изключително ограничена. Именно образователните играчки му помагат бързо да придобие най-важните умения: разбиране на формите, размерите, цветовете и други свойства на простите предмети. Ето няколко примера за образователни играчки, които ще помогнат на детето да се развие пълноценно и разнообразно от първите месеци на живота:
– Сортировач. Тази играчка запознава детето с геометрични форми и цветове. Предлага се от момента, в който бебето може да седи самостоятелно, тоест от около 6-8 месеца. Не трябва да очаквате, че детето веднага ще започне да използва сортировача по предназначение и ще започне да сортира формите на предметите от първия опит – бебето ще стигне до това постепенно.
– Вложки. Ярките чаши-подложки привличат вниманието на бебето, развиват мисленето и логиката чрез проста корелация на геометрични форми. Играчката е налична още преди бебето да започне да седи самостоятелно – през този период можете да привлечете вниманието на детето с отделни ярки чаши за развитие на цветовото възприятие.
– Шумогенератори, дрънкалки и звънци. Звуците привличат вниманието на детето почти от раждането. Простите шумови устройства ще ви помогнат да отвлечете вниманието на бебето по време на капризи (само не се увличайте твърде много от тази техника). Дрънкалките и звънците имат различен ефект: те оживяват детето и го мотивират да се движи активно.
– Играчки с копчета. Натискането на бутоните развива фините двигателни умения на бебето, а също така ви позволява да свикнете с едно от най-често срещаните действия, извършвани от съвременен човек – работа с компютърна клавиатура. кукла. Важно е да изберете кукла със заоблени форми и без дребни детайли. Любезното изражение на лицето също е важен фактор, влияещ върху светоусещането на бебето.
– Книги. Най-простите и безопасни (със заоблени ръбове и без възможност за разкъсване на листове) книги трябва да са на разположение на детето от раждането, за съвместно четене с родителите.
– Пирамида. Тази играчка по някакъв начин съчетава функциите на сортировач и вложки на чаши, запознавайки детето с цветовете, формите и размерите на предметите.
– Топка. Развитието на координацията и логиката протича добре чрез проста игра с топка с дете от 6 месеца.
Образователни играчки за деца 2-5 години
При достигане на 2-годишна възраст разнообразието от образователни играчки се увеличава значително – в съответствие с нарастващото любопитство на детето към света около него. Ето видовете играчки, върху които родителите трябва да се съсредоточат, за да не се объркат в целия наличен асортимент:
– Книги. На тази възраст книгите играят още по-важна роля: те помагат за развитието на абстрактното мислене, речта и речника.
– Пълнени играчки. Тези играчки позволяват на детето да практикува основни комуникационни умения без риск от грешка. Присъствието на плюшен приятел има благоприятен ефект върху психиката на детето като цяло.
– Конструктори. Триизмерно мислене, чувство за симетрия, фантазия, математически умения, фини двигателни умения и естетическо възприятие на света – всичко това и много повече се развива перфектно, докато играете с дизайнера. Важно е да изберете сложността на дизайнера, подходяща за възрастта и нивото на развитие на бебето.
– Ролеви игри. Различните видове ролеви набори помагат на детето да придобие основни представи за професиите и дейностите на даден човек.
– Радиоуправляеми играчки. Такива играчки радват почти всички деца. Освен положителни емоции, детето придобива умения за общуване с техниката, пространствено мислене и осъзнаване на скоростта на движение на предметите.
– Комплект за създател. Моливи, бои, пластилин, глина и други творчески комплекти ще позволят на детето да разкрие вътрешнотоси аз, като същевременно осигурява емоционална и психологическа релаксация.
– Играчки на открито. Задължително оборудване за детето – лъжички и форми за пясък, кофички, колички и оборудване, шейни, топки, пастели и други предмети за забавление извън дома. Разходките на открито като цяло са важни за здравето и развитието на детето, а изброеният инвентар ще помогне да го заинтересувате да напусне къщата, където има много повече играчки.