Ако планирате основен ремонт в апартамент или къща, няма значение дали е в нова сграда или стара, тогава определено ще срещнете проблема с инсталирането на комуникации. За да извършите отопление, топла и студена вода, да свържете газ и електричество, да инсталирате вентилационни и климатични системи, ще ви трябва много опит. Какво представляват инженерните комуникации в апартамент? Каква е спецификата на монтажа им? Какви проблеми трябва да бъдат решени първо? Прочетете за това и много повече в нашата статия.
Какво представляват инженерните комуникации в апартамент и каква е тяхната цел
Инженерните комуникации се разбират като системи, които подобряват качеството на живот и работа на човек в сгради и в определени зони. Колко удобно ще се чувствате в дома си се определя от качеството на функциониране на комуналните услуги. Инвеститорът се задължава да въведе в експлоатация къща с работеща електрическа мрежа, нови работещи системи за отопление, канализация и водоснабдяване.
Само като разберете с какви инженерни комуникации трябва да бъде оборудван апартамент в къща, можете да проверите тяхната ефективност или да приемете апартамент в наскоро пусната в експлоатация къща, без да рискувате нищо. Но, както знаете, най-много проблеми възникват в новите сгради с инженерните комуникации.
Инженерните комуникации са задължителен компонент във всяка жилищна сграда или промишлено помещение. Цялото инженерство, което включва отоплителни и канализационни системи, водоснабдяване и електричество, вентилация, обикновено се разделя на два вида:
- Външни комуникации
Инженерните и технически поддържащи мрежи са структури и комуникации, които се експлоатират с цел водоснабдяване, газ и топлина, както и канализация. Външните комуникации включват: тръбопроводи и газопроводи, канализация, отоплителни мрежи, тоест всичко, което е извън къщата и чрез което се доставят ресурси в жилището.
- Вътрешни комуникации
Вътрешното инженерство се отнася до комуникационни системи в жилищна сграда, офис сграда или промишлена сграда. Те включват: водопроводни, канализационни, вентилационни и отоплителни инсталации, климатични инсталации, слаботокови инсталации, електрозахранване и електрическо оборудване.
Освен това инженерингът е разделен на основен и допълнителен. Отопление, вода и газ (монтирани в сгради до 16 етажа, в случай, че къщата е по-висока, се използват електрически печки), захранване и вентилация са всички основни комуникации. Не можете да живеете в апартамент без тях.
Можете да живеете в апартамент без допълнително инженерство, но без много комфорт. Допълнителните инженерни комуникации в апартамента са комуникации, комфорт и системи за сигурност. Най-често елитните сгради са оборудвани с тези системи в София (апартаментите от икономична класа са оборудвани само с основни инженерни системи). Собствениците на елитни апартаменти отделно провеждат телевизия, интернет, климатични системи и други подобни.
Основни инженерни комуникации в апартамента
Характеристиките на основните инженерни комуникации в апартамента са, че е невъзможно да се живее без тях и обектът не може да бъде пуснат в експлоатация. Нека поговорим за тях по-подробно.
- Електричество
Електричеството се доставя непрекъснато в жилището от доставчика на услуги, което се отразява на цената на електроенергията. Висококачественото електрическо окабеляване трябва да бъде направено от кабел с три медни проводника (фаза, нула, земя).
За да оборудвате инженерни системи в апартамент, ще трябва да извършите редица важни изчисления. Например, местоположението на електрическото окабеляване трябва да бъде възможно най-далеч от системата за газоснабдяване и водоснабдяване, особено горещо. Преди всичко се полага просто окабеляване с електрически ток: в крайна сметка без него няма да е възможно да се извършват други видове работа.
Именно електричеството осигурява работата на климатиците, осветителните тела, системите за отопление на дома. Електрическата мрежа е основната инженерна комуникация в апартамент или частна къща, където се използват автономни системи за водоснабдяване и всички отоплителни уреди са електрически.
Преди да започнете полагането на електрическата мрежа, трябва да съставите схема на тази инженерна комуникация в апартамента.
Маркира консуматори на електроенергия, устройства за защита и аварийно изключване.
- Газ
Проверете по документи дали използвате подходящ газомер и дали пломбата работи. Към системата могат да бъдат свързани тръби от метал или гума.
Къде газовата инженерна комуникация в апартамент изпълнява важна функция? В някои жилищни блокове няма централно отопление и както котлоните, така и котлите, камината и други подобни са свързани на газ. Цялата поддръжка за живота на вашия дом може да се основава на система за захранване с газ. Чрез използването на газ течащата вода се загрява. Битовият газ – метан – е универсален и евтин вид гориво. Подходящ е за използване почти навсякъде.
- Отопление
Най-доброто решение за централна отоплителна система в жилищна сграда са биметалните радиатори. Нагревателите от този тип са устойчиви на резки промени в налягането и натоварването. С помощта на PVC тръби е възможно да се извърши окабеляването на отоплителната система.
Стандартно наскоро пуснатите в експлоатация високи сгради са свързани към централизирана отоплителна система. След това топлината влиза в къщата от котелната централа или CHP, която доставя топлинна енергия на много къщи. Има обаче и автономно отопление. Отделно котелно помещение е разположено в къщата или до нея. Използва се изключително за конкретна сграда. Може да има и система, когато всеки апартамент има собствен котел за отопление.
Отоплителната система се нуждае от специален подход при полагане на комунални услуги в апартамента. Обърнете внимание на следните точки:
- изчисленията трябва да се правят, като се вземе предвид средната температура през зимата;
- мощността на устройствата в отоплителната система трябва да е подходяща;
- необходимо е да се вземат предвид топлинните загуби на конструкцията, инженерните конструкции;
- видът на горивото играе важна роля.
Топлинните загуби на една къща зависят от това колко високи са таваните и колко дебели са стените. Материалът, използван за изработката, разположението на апартамента, неговият размер и дали са използвани нагреватели също оказват влияние.
Резервирайте отстъпка за ремонт
до 10% за 15 дни!
Въведете своя номер и ние ще резервираме
персонализирана отстъпка за вас
- Водоснабдяване
Водоснабдителната система осигурява водоснабдяване за битови, битови и противопожарни нужди. Освен това е осигурена питейна вода. Следователно водоснабдяването е много важна инженерна комуникация в апартамент. Удобството при използване на домакински уреди зависи от това колко висококачествено ще бъде положено водоснабдяването: съдомиялни машини, перални машини и други подобни.
Водоснабдителната система се полага с PPR тръби: те са по-евтини от металните тръби, удобни са за работа, имат дълъг експлоатационен живот и ниско тегло. В тях водата идва от градския водопровод или от кладенец.
- Канализация
Канализационната система също принадлежи към инженерните комуникации в апартамента. С нейна помощ се приемат, изхвърлят, отвеждат, дезинфекцират и почистват отпадъчните води. В градовете канализацията от дъждовните канали влиза в централната канализация, голяма мрежа с много съоръжения.
Канализацията в къщата трябва да бъде проектирана, като се вземат предвид правилата за екологичност и безопасност, комфорт при използване. Когато създавате проект за инженерни мрежи (преди да започнете да строите къща), трябва да изберете място за поставяне на система за пречистване на отпадъчни води. Разберете броя на хората, живеещи в местоположението на инженерните комуникации. Вземете предвид броя на баните, свързани с канализацията. Count мивки, както и устройства, които изискват дренаж, за да функционират.
- Вентилация и климатизация
Вентилационните шахти трябва да бъдат положени по време на строителството на къщата, тъй като те напускат замърсения въздух от жилището. Те изключват възможността за образуване на мухъл, гъбички.
Хладилно оборудване, нагревателни елементи могат да бъдат интегрирани във вентилационната система. Така животът в апартамент става много по-комфортен.
Допълнителни инженерни системи в апартамента
Разбира се, можете да живеете в апартамент, където има само основни инженерни комуникации. Въпреки това, ако искате да получите максимален комфорт, безопасност и функционалност, тогава ще трябва да извършите следните комуникации:
- Интернет;
- телевизор;
- телефон и домофон – свързване чрез избор на пакет от услуги;
- климатизация: най-често това е фреонова VRV система, екологично чиста чилър-вентилаторна намотка, която работи с вода;
- пожарогасене и сигнализация – в допълнение към стандартните хидранти, можете да поставите сензори, автоматични пожарогасителни системи;
- овлажняване и пречистване на въздуха – автоматична система оценява качеството и чистотата на въздуха, филтрира я, озонира я;
- видеонаблюдение – за да можете да контролирате територията в близост до къщата, паркинг, вход.
Първокласният дом обикновено е оборудван със система за интелигентен дом. Допълнителните инженерни комуникации в апартамента правят живота по-комфортен. Когато системата е монтирана от разработчика, тя е напълно скрита от любопитни очи. Ако инсталирате такава система след доставката на жилище, най-вероятно не е възможно да я поставите дискретно.
Как да проверите дали инженерните комуникации са нормални
Инженерните комуникации в апартамент определят качеството на човешкия живот. В края на краищата никой не иска да харчи допълнителни пари за борба с течащи тръби, изгорели уреди, искрящи кабели или студени радиатори. Въпреки факта, че можете да живеете в жилища от икономична класа, цялото инженерство трябва да отговаря на стандартите.
На какви точки трябва да обърнете внимание, когато купувате или приемате апартамент от предприемач? Първо проверете:
- Отоплителна система. Трябва да се уверите, че щранговете, радиаторите са в добро състояние, обърнете внимание на крепежните елементи – те не трябва да се деформират. Съединенията на полипропиленовите тръби трябва да имат заварен шев. Термостатите (копчетата отстрани на радиаторите) също трябва да са в изправност, защото с тяхна помощ ще регулирате температурата на отопление и няма да плащате повече за отопление. Разстоянието от отоплителния радиатор до подовата повърхност трябва да бъде най-малко 6 см и най-малко 5 см от перваза на прозореца, от радиатора до стената трябва да бъде най-малко 2,5 см. Според правилата радиаторът се монтира на поне три скоби.
- ВиК система. Вижте колко добре са свързани щранговете с пода. Не трябва да има течове, така че изключете наличието на пукнатини, петна, локви. Снабдени ли са тръбите с филтри за грубо пречистване на водата, има ли компенсатори за водни удари? Проверете крановете, има ли достатъчно налягане на водата в тях, тече ли равномерно? Водата трябва да тече гладко и да не е много твърда.
- Канализационна система. Уверете се, че има тройници, след което проверете височината на поставяне на канализацията. Не трябва да се намира ниско, в противен случай ще бъде проблематично да се инсталира водопровод.
- Вентилационна система. Как да я проверя? Запалваме кибрит или запалка. Довеждаме я до отдушника, вижте къде ще бъде насочен пламъкът. Ако е от вас, това означава, че системата функционира правилно.
- Броячи. В новите сгради водомерите, газомерите и електромерите трябва да бъдат запечатани, предприемачът издава документи със серийния номер на оборудването на собствениците на апартамента. Проверете дали серийният номер, посочен в паспорта на измервателния уред, съвпада.
В допълнение към всичко по-горе, трябва да проверите качеството на повърхността на пода, тавана, прозорците, контактите и т.н. Дори ако сте уверени в почтеността на разработчика, препоръчително е лично да се уверите, че всичко във вашия дом отговаря на стандартите.
Източник – Ем Строй Ремонти