Индукционни печки: какво представляват?
Висококачественият индукционен плот изглежда като обикновен електрически котлон, който е оборудван със стъклокерамична повърхност. Разликата се състои в това, че под горелките няма нагревателни елементи, а електромагнитни намотки, които създават магнитно поле, което води до образуването на вихрови индукционни токове. Те действат върху електроните в дъното на съда, като нагряват както самия съд, така и храната и течностите в него. С други думи, загряват се съдовете, а не устройството.
Предимството на такъв плот е бързото нагряване. Няма нужда да чакате тиганът да се загрее – това става за секунди. Водата в тенджера кипи три пъти по-бързо на индукция, отколкото на газов котлон. Съответно, поради бързото готвене, се изразходва един и половина пъти по-малко електроенергия, отколкото на електрическа печка. Готвенето на индукция също е безопасно, тъй като веднага щом извадите съдовете от печката, процесът на нагряване спира – такава печка няма да устои на огън и няма да изгори дете по небрежност.
Този тип повърхности, както при плотовете, така и при уредите са с много предимства, като лесното поддържане, лесното почистване, бързото и дълготртайно експлоатиране. Дори ако млякото е изтекло, просто избършете повърхността, за да я почистите. Основното е, че замърсяването трябва да се отстрани незабавно, веднага щом ги забележите, след изключване на горелките. Вярно е, че не трябва да използвате абразивни продукти за измиване, в противен случай могат да се появят драскотини. Друго предимство е, че тъй като самата печка не се нагрява, стаята не е гореща, дори ако готвите няколко ястия едновременно. Най-добрият избор за домакиня!
Съдове за индукционни печки
Първо, за да готвите храна на индукционна готварска печка, имате нужда от съдове, чиято основа позволява електромагнитни вълни да преминават през тях и има феромагнитни свойства. Това са чугунени, стоманени и емайлирани метални тигани. Алуминият, медта, топлоустойчивото стъкло, керамиката и порцеланът не са магнитни, но някои производители интегрират специален магнитен диск в дъното на съдовете от тези материали, за да могат да се използват на индукционни котлони.
Готварските съдове за индукционни печки могат да бъдат разпознати по специална маркировка под формата на спирала или надпис “индукция”. Маркировката обикновено се намира на дъното на продуктите от външната страна и върху опаковъчната кутия.
Индукционните котлони трябва да отговарят на изискването дебелината на дъното да е най-малко 5 mm (0,5 cm). Колкото по-дебело е дъното, толкова по-добре – храната ще се готви по-бързо и по-равномерно. Трудно е да се готви на индукционни тигани с деформирано или тънко дъно – храната може да изгори отгоре, докато вътре остава сурова. Добре е размерите на съдовете да съответстват на диаметъра на горелката. Тиган или тенджера може да бъде малко по-малък, но не много. В идеалния случай горелката трябва да е заета поне 70%.
Можете също така да използвате любимите си ястия, които нямат феромагнитни свойства на индукционна печка – за това трябва да закупите специален адаптер под формата на плосък стоманен диск с дръжка. Дискът се поставя върху горелката на индукционната готварска печка, а отгоре се поставя турка или друг „неиндукционен“ съд. Дискът се нагрява – зад него се загряват съдовете и съдържанието му се готви по обичайния начин.
Може ли да се използват индукционни съдове за готвене на газови печки?
Някои се чудят дали е възможно да се използват индукционни съдове за газови и електрически печки. Защо не? Не всички съдове са подходящи за индукция, но абсолютно всички, предназначени за индукционни повърхности, са подходящи за газови и електрически печки.
Всякакви индукционни печки, котлони, както и тави и тигани за тях можете да откриете на адрес www.MixHoReCa.com